Patka kotevní kotvicí hrot, pozinkovaná
Zatloukací patky s kotvicím hrotem, tvar patky (objímky pro kotvení dřevěného hranolu) je čtvercový. Zatloukací patky jsou na první pohled málo "sofistikované" kotvy pro zakládání staveb. V praxi je však tento způsob kotvení plně funkční u všech typů malých a středně velkých dřevostaveb - při stavbě altánu, zahradní pergoly (obecně dřevostavby s lehčí střešní krytinou), dětského hřiště (dětský domeček, skluzavka či houpačka), ale také při kotvení venkovní verandy či vynášené podlahy u bazénu v terénu se spádem.
Vnitřní rozměry objímky kotevní patky uvedené výše v tabulce a technických nákresech jsou orientační a mohou se mírně (+/- 1 mm) lišit v závislosti na konkrétním dodavateli.
Použití kotevní patky s kotvicím hrotem
Kotevní hroty jsou vhodné pro kotvení jakékoliv stavby ze dřeva, pokud je kotevní stanoviště vhodné pro kotvení bez betonáže (zemina G3 = standardní zemina bez vysokého obsahu písků či jílu a bez permanentně vysoké spodní vody). Kotvení bez betonáže je výrazně rychlejší při nižších finančních nákladech, altán či pergolu můžete také kdykoliv demontovat, menší stavby "zazimovat" a podobně. Při používání kotevních zatloukacích patek není nutné dělat žádné výkopy, a tím pádem odpadá starost s odvozem zeminy a s úklidem.
Kotevní patky jako kotevní prvek také výrazně prodlouží životnost dřevěných sloupků plotu u hospodářských ohrad či při stavbě celodřevěných plotů u vašeho domu, samotnou realizaci základů také výrazně urychlí a zefektivní.
Doporučený postup pro montáž kotevních hrotů
Zatlučením roxoru na kotevní stanoviště lze provést "geologický" průzkum vhodnosti místa. Kotevní hrot zatloukejte palicí přes zatloukač kotevních hrotů (lze ho nahradit dřevěným hranolem z tvrdého dřeva).
Tato zatloukací kotevní patka je vhodná pouze pro čtvercové trámy a sloupky. Pokud potřebujete ukotvit trámek kulatý, použijte kotevní patku s kotvicím hrotem a kulatou objímkou.
Kotvení dřevěného sloupku
Pro ukotvení trámku/sloupku jsou v objímce k dispozici čtyři otvory o průměru 9 mm/11 mm.
Je několik možností, jak trámek k objímce přichytit, způsob se odvíjí od zamýšlené konstrukce, především pak její hmotnosti a velikosti.
Obyčejné vruty do dřeva nejsou vhodné z důvodu nedostatečné pevnost ve "střihu", a proto doporučujeme použití těch konstrukčních.
technické info - kotevní zatloukací hroty, s čtvercovou objímkou
- materiál: ocel S235
- povrchová úprava materiálu: žárový zinek
- v objímce čtyři otvory pro přikotvení trámu o průměru 9 mm/11 mm
- uchycení trámku v objímce: vruty do dřeva Ø 8/Ø 10
- kotvení bez betonáže
- lze snadno demontovat
- FOTOGALERIE projektů kotvení na zatloukací patku je k zobrazení ZDE
Jako dárek k objednávce kotevních zatloukacích patek dostanete pro průzkum zeminy před instalací patky 1 kus roxoru (1 ks nezávisle na počtu objednaných patek).
Přidané komentáře
555
Dobrý den, děkujeme Vám za dotaz týkající se kotvících hrotů. Dle dodavatele nejsou informace o nosnosti patek u výrobce vůbec uváděny. Dle jejich zkušenosti ale na váhu 100 kg stačí všechny rozměrové varianty, které jsou v nabídce (platí pro běžné podloží, půda nesmí být například písčitá ). Tzn. i 61x500. Tým Obchod pro dílnu
Dobrý den, nikde nemohu najít jaká je minimální nebo alespoň zaručená nosnost kotvícího hrotu v normální půdě. Potřebuji vybrat hrot, který by unesl zátěž do 100 kg. Poradíte ? Čechák
Odpověď pro pana Karla: Děkujeme za podnět - hlavní fotku jsme upravili a použili oficiální foto výrobce. U tohoto typu produktů je ale fotka vždy "dlouhá"... Co se týče zatloukání kotevního hrotu, částečné info k instalaci naleznete v dokumentu ke stažení. Zde je ke kotevnímu hrotu také několik technických info. My jsme kotevní hroty nikdy neinstalovali, ale jejich prodej už realizujeme více než rok a zatím nám nikdo ze zákazníku nehlásil, že by s instalací měl problém. Jednoznačnou radu Vám neumíme dát. Kvůli odtékání vody nemá hrot "plné" dno, ale sváry by měli být dostatečně pevné, aby vydrželi i zatloukání přes např. zakrácený dřevěný hranol. Někteří zákaznící do "svého" terénu hrot dokáží spíše vlisovat třeba i vlastní vahou, někdo provádí "geologický" průzkům např. roxorem a tím vytvoří i pro hrot snadnější cestu a někdo vyvrtává vrtákem do země třeba třicet cm díru, nainstaluje hrot a poté díru zasype štěrkem frakce 8-16.
Dobrý den, mešlo by ke kotevnímu hrotu dát lepší foto? A není někde návod, jak ho správně zatlouci? Díky za odpověď. Karel