Jak na správný výběr kotevních patek
Rozhodli jste se vybudovat na své zahradě pergolu, altán, zastřešené stání pro auto či jinou dřevostavbu? Aby vám sloužili po mnoho let, je důležité tyto konstrukce správně ukotvit nejlépe pomocí kotevních patek. Kotevní patky jsou unifikované ocelové prvky, které slouží k pevnému ukotvení různých druhů stavebních konstrukcí a dřevostaveb do podkladu. Nejčastěji se používají při kotvení dřevěných konstrukcí (trámy, hranoly) do betonu nebo země. Jsou velmi spolehlivé, zajistí pevné a stabilní uchycení a lze je využít prakticky v jakémkoliv terénu.
Kotevní patky se rozlišují podle toho, do jakého povrchu bude konstrukce upevněna. Můžete koupit patky do betonu nebo patky, které se zapouští přímo do země (zemní vruty, kotevní hroty). U patek do betonu se rozhodujeme ještě podle toho, zda budeme patky kotvit současně s procesem tvorby základů, tzn. do čerstvého betonu, nebo do již vytvrzeného betonu.
PATKY DO BETONU
Patka do betonu se skládá ze dvou částí – trnu a třmenu patky. Trn je roxor nebo betonářská tyč, pomocí které je patka spolehlivě a pevně ukotvena do betonu. Třmen patky je vrchní část, do které se kotví dřevěný hranol či trám. Třmen může mít různé tvary, nejběžnější jsou patky U, L a T. Patky do betonu se nejčastěji používají pro kotvení do nevytvrzeného betonu, tedy v průběhu tvorby betonového podkladu. Tato varianta montáže je jednodušší a nevyžuje žádně speciální nářadí či pomůcky. Trn patky se pouze vtlačí do čerstvého betonu, kterým jsou vyplněny základové díry. Patky do betonu je možno také kotvit do vytvrzeného betonu, což je pracnější a dražší varianta, která navíc vyžaduje speciální pomůcky (vrtací kladivo, chemická kotva, příslušenství pro chemickou kotvu).
Patky s U třmenem jsou univerzální a nejběžneji používané kotevní prvky. Vyrábí se také v provedení s prolisem, díky kterému se dřevěná část nedotýká kovové patky a je tak zabráněno vlhnutí a hnití konstrukce odspodu. Patky s L třmenem slouží pro ukotvení hranolů či trámů velkých rozměrů. Hranu patky můžete umístit zevnitř konstrukce, aby nebyla na první pohled příliš viditelná. Patky s T třmenem se zasekávají do dřevěného sloupku, což zaručuje vysokou estetičnost, ale montáž je o něco složitější.
Tvar třmenu U | Tvar třmenu L | Tvar třmenu T |
PATKY VÝŠKOVĚ NASTAVITELNÉ
Nastavitelné kotevní patky se šroubovicí mají matici, pomocí které lze nastavit jejich výšku. Matice může být volná, nebo přivařená na desku. Tyto patky či pilíře se vám budou hodit, pokud nemáte zcela rovný podklad pro vaši dřevostavbu. Pomocí matice můžete dorovnat výškové rozdíly mezi jednotlivými vstyčnými body stavby. K dostání jsou nastavitelní patky ve tvaru U nebo s deskou, která se připevňuje zespoda konstrukce, tudíž nebude vidět a zaručí vyšší estetičnost spoje. Kotvení těchto nastavitelných pilířu se provádí k hotovému betonovému podkladu pomocí desky, která se přichytí k podkladu spojovacím materiálem (hmoždinky, vruty, svorníkové kotvy).
DALŠÍ DRUHY KOTEVNÍCH PATEK
Kotevní patky s prolisem
Pokud chcete zajistit dlouhou životnost vaší dřevostavby, patky s prolisem jsou tou správnou volbou. Díky prolisu jsou dřevěné prvky odsazeny od podkladu a nedochází k vlhnutí a nahnívání spodní části dřevěné konstrukce.
Kotevní botky
Kotevní botky se používají pro ukotvení sloupků nebo pilířů konkrétních rozměrů a tvarů k betonovým podkladům. Jsou uzavřené z boku, plášť je přivařen k desce, která se připevňuje k podkladu. Kotevní botky jsou vhodné pro plotové sloupky, vzpěry nebo trámky přesných rozměrů.
Zemní vruty a kotevní hroty
Tyto kotevní prvky se používají jako alternativa klasického kotvení do betonu. Šroubují se nebo zatloukají přímo do země, instalace je tedy rychlá a snadná. Jsou vhodné prakticky do jakékoliv půdy, kromě bažin a půd s vysokou hladinou půdní vody.
MATERIÁL A POVRCHOVÁ ÚPRAVA
Kotevní patky jsou nejčastěji vyráběny s povrchovou úpravou galvanický nebo žárový zinek, které využijete ve většině případů. Galvanické zinkování představuje ochranu proti mechanickému poškození (abraze, otěr), ale ochrana proti korozi a povětrnostním vlivům je minimální, tudíž jde spíše o estetičnost. Žárové zinkování je velmi účinná ochrana před korozí, má dlouhou životnost a odolnost proti mechanickým i povětrnostním vlivům. V náročnějším prostředí je vhodné použít patky z nerezové oceli. Nerezová ocel A2 je vhodná pro použití v domácím i venkovním prostředí. Ocel A4 má zvýšenou odolnost proti korozi a kyselinám a je možné ji použít i v kontaktu se slanou nebo chlorovanou vodou. Nerezové patky se ale moc nepoužívají, protože jsou drahé. Pro běžné použití jsou nejvhodnějsí žárově pozinkované patky.