Jestliže jste si pořídili nebo máte v plánu si pořídit vyvýšený záhon, pak jistě budete řešit otázku, čím ho naplnit. Naplnění vyvýšeného záhonu se odvíjí od jeho výšky a typu rostlin, které v něm chcete pěstovat. Nejčastěji se používá tzv. sendvičová metoda, která kombinuje různé vrstvy materiálu pro zajištění dobré drenáže, výživy a provzdušnění půdy.
Optimální složení vyvýšeného záhonu (odspodu nahoru):
-
Hrubý organický materiál (spodní vrstva – cca 20–30 cm)
- Materiál: Silné větve, klády, dřevěné štěpky, hrubé kusy kůry, rozsekané kukuřičné stonky, slunečnicové lodyhy
- Funkce: Zajištění odvodnění a postupného uvolňování živin. Rozklad dřeva pomáhá uvolňovat živiny po několik let a současně na jaře zahřívá půdu.
-
Jemnější organický materiál (cca 10–20 cm)
- Materiál: Menší větvičky, suché listí, sláma, seno, posekaná tráva (ne příliš, aby nezačala hnít z důvodu přehřívání), starý hnůj, polorozložený kompost, roztrhaný karton nebo noviny (pokud nebyly použity na úplné dno pod záhon)
- Funkce: Kompostovatelná vrstva, která se postupně rozkládá.
-
Kompost nebo hnůj (cca 10 cm)
- Materiál: Dobře vyzrálý kompost, hnůj (koňský, kravský, ovčí – alespoň půl roku odleželý), zahradní zemina
- Funkce: Výživa pro rostliny, zdroj živin.
-
Kvalitní zahradní půda (vrchní vrstva – 20–30 cm)
- Materiál: Směs zahradní zeminy, kompostu a písku (poměr cca 2:1:1), lze přidat rašelinu nebo kokosové vlákno pro lepší retenční schopnost vody a v případě pěstování zeleniny přidejte trošku dřevěného popela, který je zdrojem draslíku
- Funkce: Růst rostlin.
Doporučení:
- Mulč (sláma, tráva, štěpka) na povrchu pomůže udržet vlhkost a omezit růst plevele.
- Pokud je záhon umístěný přímo na zemi, je vhodné na dno položit karton nebo vrstvu novin - toto pomůže zmírnit prorůstání plevele a přitáhne do záhonu žížaly, které jsou v půdě velmi užitečné.
- Nikdy nepoužívejte rostliny napadené škůdci nebo plevele, které by mohly znovu zakořenit.
- Před výsadbou rostlin celý záhon důkladně prolijte vodou a nechte záhon 1–2 týdny odležet, aby si jednotlivé vrstvy sedly a mohl začít proces rozkladu.
- Přidávejte pravidelně kompost a organický mulč pro dlouhodobě úrodný záhon.
- Přidejte na vyvýšený záhon skleněný nebo polykarbonátový kryt a vytvořte si mini skleník – můžete poté záhon využívat po celý rok.
Jakou zvolit hloubku půdy?
Hloubka půdy by měla být 30-50 cm, odvíjí se od pěstovaných druhů. Několik příkladů:
- 30 cm: bylinky, saláty, špenát
- 50 cm: rajčata, papriky, cukety
- 60 cm: mrkev, ředkev a další hlubokokořenící rostliny
V případě zájmu vám rádi zprostředkujeme prodej vyvýšeného záhonu, který bude odpovídat vašim potřebám.
Je potřeba do vyvýšeného záhonu dávat nopovou fólii?
Nopová fólie ve vyvýšeném záhonu se používá pouze tehdy, když je záhon vyrobený ze dřeva. Nopovka ochrání dřevo před vlhkostí zevnitř a prodlouží jeho životnost. Bez ní může dřevo rychle hnít, a to zejména není-li impregnované nebo z vysoce odolného materiálu, jako je např. dub či akát.
Nopová fólie lze použít také tehdy, když je záhon umístěn na pevném podkladu (např. beton či dlažba). V tomto případě má za úkol zamezit únik vody do podkladu, což pomáhá udržet vlhkost uvnitř.
Pokud je záhon na volné půdě a dobře drenážovaný nebo pokud máte plechový nebo plastový záhon, pak se nopová fólie nikdy nepoužívá.
Jak správně nainstalovat nopovou fólii?
- Nopy musí směřovat směrem ke dřevu – jedině tak vznikne vzduchová mezera, která umožní dřevu dýchat a nebude zadržovat vlhkost.
- Nopovku připevněte sponkami nebo hřebíčky k vnitřní straně záhonu.
- Dole ponechte malé mezery pro odtok vody, aby se uvnitř záhonu nehromadila voda.
Místo nopové fólie lze použít také geotextilii, která chrání dřevo a propouští vodu současně, silnou igelitovou fólii, pokud do ní uděláte otvory pro odvodnění. Můžete také ošetřit dřevo pomocí lněného oleje, čímž prodloužíte jeho životnost i bez použití fólie.